Murata Electronics North America LQP03TN56NJ02D
LQP03TN56NJ02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN56NJ02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 3.9 OHM SMD
Datasheet Download
LQP03TN56NJ02D.pdf
Availability of LQP03TN56NJ02D
QUANTITY
LQP03TN56NJ02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN56NJ02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN56NJ02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TN_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.9 Ohm Max
Q @ Freq9 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.012" (0.31mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN56NJ02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN56NJ02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN56NJ02D Details Description
Related parts for LQP03TN56NJ02D
RES 3M OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT EP9315 ARM9 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.3676MHZ CLSNWV SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 62POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 456MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
BASIC MODEL LEADED SMT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf