Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-1V8RANJ
LQS80A48-1V8RANJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-1V8RANJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
LQS80A48-1V8RANJ.pdf
Availability of LQS80A48-1V8RANJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LQS80A48-1V8RANJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-1V8RANJ
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-1V8RANJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLQS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max144W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-1V8RANJ
Related LinksLQS80A48, LQS80A48-1V8RANJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-1V8RANJ Details Description
Related parts for LQS80A48-1V8RANJ
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PARALLEL LP 28SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC MCU RESET OPEN DRAIN SOT143-4 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 20 CONTA datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V BIPOLAR SOT553 datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf