Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-1V8REKJ
LQS80A48-1V8REKJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-1V8REKJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
LQS80A48-1V8REKJ.pdf
Availability of LQS80A48-1V8REKJ
QUANTITY
LQS80A48-1V8REKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-1V8REKJ
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-1V8REKJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max144W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-1V8REKJ
Related LinksLQS80A48, LQS80A48-1V8REKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-1V8REKJ Details Description
Related parts for LQS80A48-1V8REKJ
FILTER 3-TERM 12MHZ 2A SMD datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN SPLICE 20-24AWG THRU datasheet.pdf
CONN HEADER RA DUAL B POL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf