Littelfuse LR250301CR
LR250301CR picture photo
Mfg. Part Number
LR250301CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR CART 250V 30A CHASSIS
Datasheet Download
LR250301CR.pdf
Availability of LR250301CR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LR250301CR Order Process
Ship out your order
Specifications of LR250301CR
Internal Part NumberEIS-LR250301CR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series-
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LR250301CR
Related LinksLR250, LR250301CR Datasheet, Littelfuse Distributor
LR250301CR Details Description
Related parts for LR250301CR
SENSOR AMP 30PSI ABS .5-4.5 OUT datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 12POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SGE-225-2-1100 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
PLUG RA RG178 MMCX datasheet.pdf
TTMS-4.8-4 1=1M datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf