Littelfuse LR251001C
LR251001C picture photo
Mfg. Part Number
LR251001C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR CART 250V 100A CHASSIS
Datasheet Download
LR251001C.pdf
Availability of LR251001C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LR251001C Order Process
Ship out your order
Specifications of LR251001C
Internal Part NumberEIS-LR251001C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesClass R
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass R
Fuse Size1.252" Dia x 5.874" L (31.8mm x 149.2mm)
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating100A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LR251001C
Related LinksLR25, LR251001C Datasheet, Littelfuse Distributor
LR251001C Details Description
Related parts for LR251001C
RES 118K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH SS 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 4PHASE BUCK 40-QFN datasheet.pdf
RES 38.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf