TT Electronics/IRC LRC-LR2010LF-01-R040F
LRC-LR2010LF-01-R040F picture photo
Mfg. Part Number
LRC-LR2010LF-01-R040F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
LRC-LR2010LF-01-R040F.pdf
Availability of LRC-LR2010LF-01-R040F
QUANTITY
LRC-LR2010LF-01-R040F Order Process
Ship out your order
Specifications of LRC-LR2010LF-01-R040F
Internal Part NumberEIS-LRC-LR2010LF-01-R040F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Products
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.206" L x 0.104" W (5.23mm x 2.64mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRC-LR2010LF-01-R040F
Related LinksLRC-LR2010, LRC-LR2010LF-01-R040F Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
LRC-LR2010LF-01-R040F Details Description
Related parts for LRC-LR2010LF-01-R040F
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.17K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 34A EP D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 1.275KV RAD datasheet.pdf