TT Electronics/Welwyn LRF1206-R015FW
LRF1206-R015FW picture photo
Mfg. Part Number
LRF1206-R015FW
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
LRF1206-R015FW.pdf
Availability of LRF1206-R015FW
QUANTITY
LRF1206-R015FW Order Process
Ship out your order
Specifications of LRF1206-R015FW
Internal Part NumberEIS-LRF1206-R015FW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCeramic
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.064" W (3.20mm x 1.63mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRF1206-R015FW
Related LinksLRF1206, LRF1206-R015FW Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRF1206-R015FW Details Description
Related parts for LRF1206-R015FW
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .125X.25 BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 180POS DL BRD/BRD VERT datasheet.pdf
SENSOR RETROREFL 2M LT ON PNP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5.1A 6TSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 800MA 250 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf