TT Electronics/Welwyn LRMAM1206-R005FT5
LRMAM1206-R005FT5 picture photo
Mfg. Part Number
LRMAM1206-R005FT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 1% 1W 1206
Datasheet Download
LRMAM1206-R005FT5.pdf
Availability of LRMAM1206-R005FT5
QUANTITY
LRMAM1206-R005FT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRMAM1206-R005FT5
Internal Part NumberEIS-LRMAM1206-R005FT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRMA
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRMAM1206-R005FT5
Related LinksLRMAM120, LRMAM1206-R005FT5 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRMAM1206-R005FT5 Details Description
Related parts for LRMAM1206-R005FT5
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.145A SOT563F datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
TFLEX SF650 9" X 9" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf