Standex-Meder Electronics LS03/GZ-1A66-PA-500W
LS03/GZ-1A66-PA-500W picture photo
Mfg. Part Number
LS03/GZ-1A66-PA-500W
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
FLOAT SWITCH
Datasheet Download
LS03/GZ-1A66-PA-500W.pdf
Availability of LS03/GZ-1A66-PA-500W
QUANTITY
LS03/GZ-1A66-PA-500W Order Process
Ship out your order
Specifications of LS03/GZ-1A66-PA-500W
Internal Part NumberEIS-LS03/GZ-1A66-PA-500W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLiquid Level Sensing Technology
Magnetic Mapping
Automotive Liquid Level Sensing
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesLS03
TypeLiquid
Output TypeSwitch (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current500mA
Minimum Liquid Specific Gravity-
Switch Actuation Level-
Mounting TypeMale 1/2" (12.7mm) NPT
Material - Housing & PrismPolyamide (PA)
Operating Temperature-20°C ~ 90°C
Voltage Rating200V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS03/GZ-1A66-PA-500W
Related LinksLS03/GZ-1A, LS03/GZ-1A66-PA-500W Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
LS03/GZ-1A66-PA-500W Details Description
Related parts for LS03/GZ-1A66-PA-500W
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/5W CARBON LOG datasheet.pdf
VARISTOR 156V 40KA DISC 40MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT TYPE B 110POS R/A datasheet.pdf
ADAPTOR KADET RS-232 AUX MALE datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1/2 BK 250' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
SMA PLUG STR CLAMP RG178 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf