Texas Instruments LT1004CLP-2-5
LT1004CLP-2-5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1004CLP-2-5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3
Datasheet Download
LT1004CLP-2-5.pdf
Availability of LT1004CLP-2-5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT1004CLP-2-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1004CLP-2-5
Internal Part NumberEIS-LT1004CLP-2-5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingBulk
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.8%
Temperature Coefficient20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz-
Noise - 10Hz to 10kHz120µVrms
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode20µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1004CLP-2-5
Related LinksLT1004, LT1004CLP-2-5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LT1004CLP-2-5 Details Description
Related parts for LT1004CLP-2-5
IC MCU HI SPEED 18MHZ 44-PLCC datasheet.pdf
BIT TORX TR T9S 0.98" datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 410MA 950 MOHM datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 75-264VAC 25A datasheet.pdf
SIL-PAD 900S .009" 12X12" datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" GOLD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 325MA 800 MOHM TH datasheet.pdf