Linear LT1084CP-12#PBF
LT1084CP-12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1084CP-12#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 5A TO247-3
Datasheet Download
LT1084CP-12#PBF.pdf
Availability of LT1084CP-12#PBF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT1084CP-12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1084CP-12#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1084CP-12#PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
PCN Obsolescence/ EOLLT1033/LT1083/LT1084 Devices 22/Sep/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 25V
Current - Limit (Min)5.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1084CP-12#PBF
Related LinksLT1084C, LT1084CP-12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1084CP-12#PBF Details Description
Related parts for LT1084CP-12#PBF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 6POS DUAL 15AU datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL SYNC 14DFN datasheet.pdf