Linear LT1236AIS8-10#TR
LT1236AIS8-10#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1236AIS8-10#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8SOIC
Datasheet Download
LT1236AIS8-10#TR.pdf
Availability of LT1236AIS8-10#TR
QUANTITY
LT1236AIS8-10#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1236AIS8-10#TR
Internal Part NumberEIS-LT1236AIS8-10#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries, Shunt, Buried Zener
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output10mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz3.5µVrms
Voltage - Input11.5 V ~ 40 V
Current - Supply2mA
Current - Cathode1.7mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1236AIS8-10#TR
Related LinksLT1236AI, LT1236AIS8-10#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1236AIS8-10#TR Details Description
Related parts for LT1236AIS8-10#TR
IC ADC 10BIT 4CHAN SRL 16DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE RCVR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf