Linear LT1460EIS8-2.5#TRPBF
LT1460EIS8-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Datasheet Download
LT1460EIS8-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT1460EIS8-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT1460EIS8-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1460EIS8-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output40mA
Tolerance±0.125%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz10µVrms
Voltage - Input3.4 V ~ 20 V
Current - Supply165µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1460EIS8-2.5#TRPBF
Related LinksLT1460EIS8, LT1460EIS8-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1460EIS8-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1460EIS8-2.5#TRPBF
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO15 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 66MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
.75M PARALLEL I/O CABLE datasheet.pdf
ZFV DBL. BAR LIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf