Linear LT1506CR#TRPBF
LT1506CR#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1506CR#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506CR#TRPBF.pdf
Availability of LT1506CR#TRPBF
QUANTITY
LT1506CR#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506CR#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1506CR#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506CR#TRPBF
Related LinksLT1506C, LT1506CR#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1506CR#TRPBF Details Description
Related parts for LT1506CR#TRPBF
IC REG LDO 9V 1A DDPAK datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 8POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK .472"X4' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf