Linear LT1506CR-SYNC#PBF
LT1506CR-SYNC#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1506CR-SYNC#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A D2PAK
Datasheet Download
LT1506CR-SYNC#PBF.pdf
Availability of LT1506CR-SYNC#PBF
QUANTITY
LT1506CR-SYNC#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506CR-SYNC#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1506CR-SYNC#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.42V
Voltage - Output (Max)13.95V
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506CR-SYNC#PBF
Related LinksLT1506CR, LT1506CR-SYNC#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1506CR-SYNC#PBF Details Description
Related parts for LT1506CR-SYNC#PBF
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO3-2 datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3.5 DIOPTER 13W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CONFIG DEVICE 4MBIT 100QFP datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 2% RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf