Linear LT1506IS8-3.3
LT1506IS8-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LT1506IS8-3.3
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 4.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1506IS8-3.3.pdf
Availability of LT1506IS8-3.3
QUANTITY
LT1506IS8-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1506IS8-3.3
Internal Part NumberEIS-LT1506IS8-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingTube
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output4.5A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1506IS8-3.3
Related LinksLT1506, LT1506IS8-3.3 Datasheet, Linear Distributor
LT1506IS8-3.3 Details Description
Related parts for LT1506IS8-3.3
IC 15V PROG PWR MANAGER 16-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR REG DUAL HS TERM 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 230MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS485/422 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf