Linear LT1521CS8-3.3
LT1521CS8-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LT1521CS8-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8SOIC
Datasheet Download
LT1521CS8-3.3.pdf
Availability of LT1521CS8-3.3
QUANTITY
LT1521CS8-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1521CS8-3.3
Internal Part NumberEIS-LT1521CS8-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.3 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)320mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1521CS8-3.3
Related LinksLT1521, LT1521CS8-3.3 Datasheet, Linear Distributor
LT1521CS8-3.3 Details Description
Related parts for LT1521CS8-3.3
LED PRISM 3MM RA HIEFF RED SMT datasheet.pdf
IC PUSH PULL AMP 750MHZ SOT115J datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.25A 54 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 460MA 1.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf