Linear LT1521CST-3.3#TR
LT1521CST-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1521CST-3.3#TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223
Datasheet Download
LT1521CST-3.3#TR.pdf
Availability of LT1521CST-3.3#TR
QUANTITY
LT1521CST-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1521CST-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LT1521CST-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.5V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input4.3 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)320mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1521CST-3.3#TR
Related LinksLT1521CS, LT1521CST-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1521CST-3.3#TR Details Description
Related parts for LT1521CST-3.3#TR
MOSFET N-CH 20V 31A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 9A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 40MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 10W datasheet.pdf