Linear LT1761ES5-3.3#TRPBF
LT1761ES5-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1761ES5-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A TSOT23-5
Datasheet Download
LT1761ES5-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT1761ES5-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT1761ES5-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1761ES5-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1761ES5-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1761ES5-3.3#TRPBF
Related LinksLT1761ES5, LT1761ES5-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1761ES5-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT1761ES5-3.3#TRPBF
ATTENUATOR 7 DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 12-DFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A SOP-8 ADV datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A DPAK datasheet.pdf
MODULE XFRMR SGL ETHR LAN 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 530MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf