Linear LT1763CS8-2.5#PBF
LT1763CS8-2.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1763CS8-2.5#PBF
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1763CS8-2.5#PBF.pdf
Availability of LT1763CS8-2.5#PBF
QUANTITY
LT1763CS8-2.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1763CS8-2.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1763CS8-2.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1763CS8-2.5#PBF
Related LinksLT1763CS, LT1763CS8-2.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1763CS8-2.5#PBF Details Description
Related parts for LT1763CS8-2.5#PBF
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 2.2M OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 35MM X 19.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 126MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf