Linear LT1763CS8-3.3#TR
LT1763CS8-3.3#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1763CS8-3.3#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1763CS8-3.3#TR.pdf
Availability of LT1763CS8-3.3#TR
QUANTITY
LT1763CS8-3.3#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1763CS8-3.3#TR
Internal Part NumberEIS-LT1763CS8-3.3#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1763CS8-3.3#TR
Related LinksLT1763CS, LT1763CS8-3.3#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1763CS8-3.3#TR Details Description
Related parts for LT1763CS8-3.3#TR
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 760VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED STR SIZE 67 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRAND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf