Linear LT1790AIS6-1.25#TR
LT1790AIS6-1.25#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1790AIS6-1.25#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6
Datasheet Download
LT1790AIS6-1.25#TR.pdf
Availability of LT1790AIS6-1.25#TR
QUANTITY
LT1790AIS6-1.25#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1790AIS6-1.25#TR
Internal Part NumberEIS-LT1790AIS6-1.25#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz14µVrms
Voltage - Input2.6 V ~ 18 V
Current - Supply75µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1790AIS6-1.25#TR
Related LinksLT1790AIS, LT1790AIS6-1.25#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1790AIS6-1.25#TR Details Description
Related parts for LT1790AIS6-1.25#TR
FLEX CABLE - AFE14T/AF14/AFE14T datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PD SURFACE CONDITION DISC TR 3" datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
POT 175 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf