Linear LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
LT1790AIS6-1.25#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6
Datasheet Download
LT1790AIS6-1.25#TRMPBF.pdf
Availability of LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
QUANTITY
LT1790AIS6-1.25#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz14µVrms
Voltage - Input2.6 V ~ 18 V
Current - Supply75µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
Related LinksLT1790AIS6-, LT1790AIS6-1.25#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1790AIS6-1.25#TRMPBF Details Description
Related parts for LT1790AIS6-1.25#TRMPBF
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
INSULATOR PVC RED GEOPHONE CLIP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 1.5A (Switch) Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf