Linear LT1790AIS6-1.25#TRPBF
LT1790AIS6-1.25#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1790AIS6-1.25#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6
Datasheet Download
LT1790AIS6-1.25#TRPBF.pdf
Availability of LT1790AIS6-1.25#TRPBF
QUANTITY
LT1790AIS6-1.25#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1790AIS6-1.25#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1790AIS6-1.25#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz14µVrms
Voltage - Input2.6 V ~ 18 V
Current - Supply75µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1790AIS6-1.25#TRPBF
Related LinksLT1790AIS6, LT1790AIS6-1.25#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1790AIS6-1.25#TRPBF Details Description
Related parts for LT1790AIS6-1.25#TRPBF
IC FLASH 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
HEADER 36POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 2POS datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 46 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
VARISTOR 185V 2.5KA DISC 9MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf