Linear LT1963EST-1.5
LT1963EST-1.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1963EST-1.5
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223
Datasheet Download
LT1963EST-1.5.pdf
Availability of LT1963EST-1.5
QUANTITY
LT1963EST-1.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963EST-1.5
Internal Part NumberEIS-LT1963EST-1.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.1 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1963EST-1.5
Related LinksLT1963, LT1963EST-1.5 Datasheet, Linear Distributor
LT1963EST-1.5 Details Description
Related parts for LT1963EST-1.5
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
RECHARGEABLE BATT MODULE 24VDC datasheet.pdf
CAP CER 500PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 13A 125V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO213AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH IND 28SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 74.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
5MM CABLE ASSY datasheet.pdf