Linear LT3020EMS8-1.8#PBF
LT3020EMS8-1.8#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3020EMS8-1.8#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8MSOP
Datasheet Download
LT3020EMS8-1.8#PBF.pdf
Availability of LT3020EMS8-1.8#PBF
QUANTITY
LT3020EMS8-1.8#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3020EMS8-1.8#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3020EMS8-1.8#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3020EMS8-1.8#PBF
Related LinksLT3020EMS, LT3020EMS8-1.8#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3020EMS8-1.8#PBF Details Description
Related parts for LT3020EMS8-1.8#PBF
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf