Linear LT3060EDC-1.2#TRMPBF
LT3060EDC-1.2#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060EDC-1.2#TRMPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.1A 8DFN
Datasheet Download
LT3060EDC-1.2#TRMPBF.pdf
Availability of LT3060EDC-1.2#TRMPBF
QUANTITY
LT3060EDC-1.2#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060EDC-1.2#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060EDC-1.2#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.6 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060EDC-1.2#TRMPBF
Related LinksLT3060EDC-, LT3060EDC-1.2#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060EDC-1.2#TRMPBF Details Description
Related parts for LT3060EDC-1.2#TRMPBF
IC OPAMP GP 8MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO204AC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A SOT223 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BOARD EVAL DEMODULATOR HMC597 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 22W datasheet.pdf
60MHZ HANDHELD DIG OSCOPE datasheet.pdf