Linear LT3060EDC-1.8#TRPBF
LT3060EDC-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060EDC-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8DFN
Datasheet Download
LT3060EDC-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT3060EDC-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT3060EDC-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060EDC-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060EDC-1.8#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060EDC-1.8#TRPBF
Related LinksLT3060EDC, LT3060EDC-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060EDC-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060EDC-1.8#TRPBF
RES 75 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS 0.156 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO252-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
15 kV ESD Protected, 2.7 V to 3.6 V Serial Port Transceivers with Green Idle⑩ IC datasheet.pdf