Linear LT3060HTS8-1.5#TRPBF
LT3060HTS8-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060HTS8-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A TSOT23-8
Datasheet Download
LT3060HTS8-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3060HTS8-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3060HTS8-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060HTS8-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060HTS8-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060HTS8-1.5#TRPBF
Related LinksLT3060HTS8, LT3060HTS8-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060HTS8-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060HTS8-1.5#TRPBF
HEAT SINK 23MM X 23MM X 24.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 750mA Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP7T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf