Linear LT3065EMSE-1.5#TRPBF
LT3065EMSE-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3065EMSE-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12MSOP
Datasheet Download
LT3065EMSE-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3065EMSE-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3065EMSE-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3065EMSE-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3065EMSE-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package12-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3065EMSE-1.5#TRPBF
Related LinksLT3065EMSE, LT3065EMSE-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3065EMSE-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3065EMSE-1.5#TRPBF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 0.05A TO-92L datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 24-VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
14 POS AMPSEAL VERTICAL HDR datasheet.pdf