Linear LT3990HMSE-3.3#TRPBF
LT3990HMSE-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3990HMSE-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 3.3V 0.35A 16MSOP
Datasheet Download
LT3990HMSE-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT3990HMSE-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT3990HMSE-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3990HMSE-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3990HMSE-3.3#TRPBF
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.2V
Voltage - Input (Max)62V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output350mA
Frequency - Switching210kHz ~ 2.3MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3990HMSE-3.3#TRPBF
Related LinksLT3990HMSE, LT3990HMSE-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3990HMSE-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT3990HMSE-3.3#TRPBF
IC TXRX PHY 10/100 2.5V 48SSOP datasheet.pdf
SIDAC MC 4CH 320/640V 400A MS013 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64"-50' BLACK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf
256M SDR SDRAM X16 166MHZ datasheet.pdf