| Internal Part Number | EIS-LT6200CS8#TRPBF | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | Buffer | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Output Type | Rail-to-Rail | |
| Slew Rate | 50 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 165MHz | |
| -3db Bandwidth | - | |
| Current - Input Bias | 23µA | |
| Voltage - Input Offset | 2.5mV | |
| Current - Supply | 20mA | |
| Current - Output / Channel | 90mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5 V ~ 12.6 V, ±1.25 V ~ 6.3 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LT6200CS8#TRPBF | |
| Related Links | LT6200C, LT6200CS8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor | |
 | 4590-226K | FIXED IND 22MH 190MA 18 OHM TH | datasheet.pdf | |