Linear LT6660HCDC-10#TRPBF
LT6660HCDC-10#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT6660HCDC-10#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 10V 3DFN
Datasheet Download
LT6660HCDC-10#TRPBF.pdf
Availability of LT6660HCDC-10#TRPBF
QUANTITY
LT6660HCDC-10#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT6660HCDC-10#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT6660HCDC-10#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)10V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output20mA
Tolerance±0.2%
Temperature Coefficient20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz4ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz4ppmrms
Voltage - Input12.5 V ~ 30 V
Current - Supply350µA
Current - Cathode-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package3-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT6660HCDC-10#TRPBF
Related LinksLT6660HCD, LT6660HCDC-10#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT6660HCDC-10#TRPBF Details Description
Related parts for LT6660HCDC-10#TRPBF
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 VERT 15AU datasheet.pdf
STOP WASHER FOR 42D/44D SERIES datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 900MA 358 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN FRAME AND INSERT 17+GND datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf