Linear LTC1329ACS8-50#TRPBF
LTC1329ACS8-50#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC1329ACS8-50#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC D/A CONV 8BIT MICROPWR 8-SOIC
Datasheet Download
LTC1329ACS8-50#TRPBF.pdf
Availability of LTC1329ACS8-50#TRPBF
QUANTITY
LTC1329ACS8-50#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1329ACS8-50#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC1329ACS8-50#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time-
Number of Bits8
Data InterfaceSerial
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Number of Outputs and Type1 Current, Unipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1329ACS8-50#TRPBF
Related LinksLTC1329ACS, LTC1329ACS8-50#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC1329ACS8-50#TRPBF Details Description
Related parts for LTC1329ACS8-50#TRPBF
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN SHIELD CASE .050 80POS WHT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 250W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M20 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V JB 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN N PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf