Linear LTC1421ISW-2.5#TR
LTC1421ISW-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC1421ISW-2.5#TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Hot Swap Controllers
Brief Description
IC CONTROLLER HOTSWP 2.5V 24SOIC
Datasheet Download
LTC1421ISW-2.5#TR.pdf
Availability of LTC1421ISW-2.5#TR
QUANTITY
LTC1421ISW-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1421ISW-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LTC1421ISW-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Hot Swap Controllers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeHot Swap Controller
Number of Channels2
Internal Switch(s)No
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLatched Fault, UVLO
Programmable FeaturesCircuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
Voltage - Supply3 V ~ 12 V
Current - Output (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply1.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1421ISW-2.5#TR
Related LinksLTC1421I, LTC1421ISW-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC1421ISW-2.5#TR Details Description
Related parts for LTC1421ISW-2.5#TR
CONN DSUB ADAPTER 37 POS M-F datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MT SKT KIT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf