Linear LTC2141CUP-12#PBF
LTC2141CUP-12#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2141CUP-12#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC DUAL 12BIT 40MSPS 64-QFN
Datasheet Download
LTC2141CUP-12#PBF.pdf
Availability of LTC2141CUP-12#PBF
QUANTITY
LTC2141CUP-12#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2141CUP-12#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2141CUP-12#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh Speed ADCs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)40M
Number of Inputs2
Input TypeDifferential
Data InterfaceLVDS - Parallel, Parallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters2
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog1.7 V ~ 1.9 V
Voltage - Supply, Digital1.7 V ~ 1.9 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case64-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2141CUP-12#PBF
Related LinksLTC2141C, LTC2141CUP-12#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2141CUP-12#PBF Details Description
Related parts for LTC2141CUP-12#PBF
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1000 VDC 3 AMP MIDGET FUSE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FILTER EMI 10000PF RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf