Linear LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF
LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF
Brief Description
IC DAC 10BIT I2C V-OUT TSOT23-8
Datasheet Download
LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF.pdf
Availability of LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF
QUANTITY
LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF
Featured ProductVoltage Output DACs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3.8µs
Number of Bits10
Data InterfaceI²C
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type1 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF
Related LinksLTC2631ITS8, LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2631ITS8-LZ10#TRPBF
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 1000V 50A 200W TO247AD datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT CP2501 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 510 OHM 16DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf