Linear LTC2635CUD-LMX12#TRPBF
LTC2635CUD-LMX12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2635CUD-LMX12#TRPBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 12BIT I2C QUAD 16-QFN
Datasheet Download
LTC2635CUD-LMX12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2635CUD-LMX12#TRPBF
QUANTITY
LTC2635CUD-LMX12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2635CUD-LMX12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2635CUD-LMX12#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC263x 12-, 10-, and 8-Bit VOUT DAC Family
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.4µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (3x3)
Number of Outputs and Type4 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2635CUD-LMX12#TRPBF
Related LinksLTC2635CUD-, LTC2635CUD-LMX12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2635CUD-LMX12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2635CUD-LMX12#TRPBF
BATTERY PACK NIMH 9.6V 1900 MAH datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE K 10MM DIA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 3.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf