Linear LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF
LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8
Datasheet Download
LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF.pdf
Availability of LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF
QUANTITY
LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time4.1µs
Number of Bits12
Data InterfaceSPI
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Number of Outputs and Type1 Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF
Related LinksLTC2640HTS8, LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF Details Description
Related parts for LTC2640HTS8-HM12#TRMPBF
SOLDER RA .062" 16AWG 1LB datasheet.pdf
RECT BRIDGE 50A 100V WIRE LEADS datasheet.pdf
SCR 8A 5MA 600V DPAK datasheet.pdf
BOARD EVALUATION BBG ECL 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 45.9KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 3.3V datasheet.pdf