Linear LTC2655BIGN-H16#PBF
LTC2655BIGN-H16#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2655BIGN-H16#PBF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 16BIT I2C/SRL 16SSOP
Datasheet Download
LTC2655BIGN-H16#PBF.pdf
Availability of LTC2655BIGN-H16#PBF
QUANTITY
LTC2655BIGN-H16#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2655BIGN-H16#PBF
Internal Part NumberEIS-LTC2655BIGN-H16#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC265x 16-/12-Bit Quad and Octal Voltage Output DACs
Featured ProductLTC®2655 Quad I²C Series
Voltage Output DACs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTube
Settling Time9.1µs
Number of Bits16
Data InterfaceI²C
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SSOP
Number of Outputs and Type4 Voltage, Bipolar
Sampling Rate (Per Second)*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2655BIGN-H16#PBF
Related LinksLTC2655BI, LTC2655BIGN-H16#PBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2655BIGN-H16#PBF Details Description
Related parts for LTC2655BIGN-H16#PBF
SENSOR MAGNETIC SPST MINI CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 208.78K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
3+3 DIL MALE SMT SMT HORIZ CONN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH OPEN DRN 8SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO F TYPE JACK datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf