Linear LTC2655CGN-L12#TRPBF
LTC2655CGN-L12#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LTC2655CGN-L12#TRPBF
Brief Description
IC DAC 12BIT QUAD CUR OUT 16SSOP
Datasheet Download
LTC2655CGN-L12#TRPBF.pdf
Availability of LTC2655CGN-L12#TRPBF
QUANTITY
LTC2655CGN-L12#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC2655CGN-L12#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LTC2655CGN-L12#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLTC265x 16-/12-Bit Quad and Octal Voltage Output DACs
Featured ProductVoltage Output DACs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time3.9µs
Number of Bits12
Data InterfaceI²C
Number of Converters4
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-WFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (4x4)
Number of Outputs and Type4 Voltage, Bipolar
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC2655CGN-L12#TRPBF
Related LinksLTC2655CGN, LTC2655CGN-L12#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LTC2655CGN-L12#TRPBF Details Description
Related parts for LTC2655CGN-L12#TRPBF
RES SMD 97.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X55MM 115VA IP5 datasheet.pdf
ADAPTER FIXED PLUG 12W JACK VI datasheet.pdf