Lite-On, Inc. LTL913SYKS
LTL913SYKS picture photo
Mfg. Part Number
LTL913SYKS
Brief Description
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE
Datasheet Download
LTL913SYKS.pdf
Availability of LTL913SYKS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LTL913SYKS Order Process
Ship out your order
Specifications of LTL913SYKS
Internal Part NumberEIS-LTL913SYKS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package65
Series-
PackagingTube
ColorAmber
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating0.8mcd
Lens Style/SizeOval with Domed Top, 4.00mm x 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.5V
Current - Test70mA
Viewing Angle100°, 40°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant594nm
Wavelength - Peak596nm
Features-
Package / Case4-DIP (0.200", 5.08mm)
Supplier Device Package-
Size / Dimension7.62mm L x 7.62mm W
Height (Max)6.70mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTL913SYKS
Related LinksLTL91, LTL913SYKS Datasheet, Lite-On, Inc. Distributor
LTL913SYKS Details Description
Related parts for LTL913SYKS
IC REG SWTCHD CAP INV 25MA SOT23 datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 22 CONTAC datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 12V DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf