Rohm Semiconductor LTR10EVHFSR062
LTR10EVHFSR062 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EVHFSR062
Brief Description
RES SMD 0.062 OHM 1/2W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EVHFSR062.pdf
Availability of LTR10EVHFSR062
QUANTITY
LTR10EVHFSR062 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EVHFSR062
Internal Part NumberEIS-LTR10EVHFSR062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.062
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EVHFSR062
Related LinksLTR10EV, LTR10EVHFSR062 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EVHFSR062 Details Description
Related parts for LTR10EVHFSR062
CONN HEADER .100 SINGL R/A 3POS datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR30H/AE30G/X datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 2.1"L X 1.3"W datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 1K 8-TSSOP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
T-3 RECESSED S.C datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf