Rohm Semiconductor LTR10EZPJ1R5
LTR10EZPJ1R5 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ1R5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ1R5.pdf
Availability of LTR10EZPJ1R5
QUANTITY
LTR10EZPJ1R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ1R5
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ1R5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ1R5
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ1R5 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ1R5 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ1R5
SWITCH UNIT KNOB 3POS MOM BLACK datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 8K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf