Rohm Semiconductor LTR10EZPJ4R7
LTR10EZPJ4R7 picture photo
Mfg. Part Number
LTR10EZPJ4R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7 OHM 1/4W 0805 WIDE
Datasheet Download
LTR10EZPJ4R7.pdf
Availability of LTR10EZPJ4R7
QUANTITY
LTR10EZPJ4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR10EZPJ4R7
Internal Part NumberEIS-LTR10EZPJ4R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.047" L x 0.079" W (1.20mm x 2.00mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR10EZPJ4R7
Related LinksLTR10E, LTR10EZPJ4R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR10EZPJ4R7 Details Description
Related parts for LTR10EZPJ4R7
RELAY SSR AC 480V ZC PANEL MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC SERIAL-IN SHIFT-REG 16SO datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 24POS SMD datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 1.4W 12V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 14POS datasheet.pdf
SGE1510-3-0210A-200MQD-200FQD datasheet.pdf
RES 100.06K OHM 0.4W 0.01% RAD datasheet.pdf