Rohm Semiconductor LTR18EZPF1101
LTR18EZPF1101 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPF1101
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPF1101.pdf
Availability of LTR18EZPF1101
QUANTITY
LTR18EZPF1101 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPF1101
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPF1101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPF1101
Related LinksLTR18E, LTR18EZPF1101 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPF1101 Details Description
Related parts for LTR18EZPF1101
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20VMFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8LLP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 32MLPQ datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 22-36V 2.8A datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 8GB 240RDIMM datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.036UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf