Rohm Semiconductor LTR18EZPJ2R2
LTR18EZPJ2R2 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJ2R2
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 3/4W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJ2R2.pdf
Availability of LTR18EZPJ2R2
QUANTITY
LTR18EZPJ2R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJ2R2
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJ2R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJ2R2
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJ2R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJ2R2 Details Description
Related parts for LTR18EZPJ2R2
IC XDCP DUAL 32-TAP 50K 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UFSF BECU BF RL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf