Rohm Semiconductor LTR18EZPJLR15
LTR18EZPJLR15 picture photo
Mfg. Part Number
LTR18EZPJLR15
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
LTR18EZPJLR15.pdf
Availability of LTR18EZPJLR15
QUANTITY
LTR18EZPJLR15 Order Process
Ship out your order
Specifications of LTR18EZPJLR15
Internal Part NumberEIS-LTR18EZPJLR15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage LTR Resistors
Featured ProductLTR Series Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTR18EZPJLR15
Related LinksLTR18E, LTR18EZPJLR15 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
LTR18EZPJLR15 Details Description
Related parts for LTR18EZPJLR15
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf