OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LV T67C-T1U2-35-Z
LV T67C-T1U2-35-Z picture photo
Mfg. Part Number
LV T67C-T1U2-35-Z
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD
Datasheet Download
LV T67C-T1U2-35-Z.pdf
Availability of LV T67C-T1U2-35-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LV T67C-T1U2-35-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LV T67C-T1U2-35-Z
Internal Part NumberEIS-LV T67C-T1U2-35-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 16/Nov/2010
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating495mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.5V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant505nm
Wavelength - Peak503nm
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LV T67C-T1U2-35-Z
Related LinksLV T67C-, LV T67C-T1U2-35-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LV T67C-T1U2-35-Z Details Description
Related parts for LV T67C-T1U2-35-Z
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 55 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC AMP RF N-CH 30V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 9.53 OHM 1% 30W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RCPT. ASSEMBLY, 50POS. CHAMP datasheet.pdf