Ohmite LVC25FR430EV
LVC25FR430EV picture photo
Mfg. Part Number
LVC25FR430EV
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.43 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
LVC25FR430EV.pdf
Availability of LVC25FR430EV
QUANTITY
LVC25FR430EV Order Process
Ship out your order
Specifications of LVC25FR430EV
Internal Part NumberEIS-LVC25FR430EV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLVC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.43
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.130" W (6.35mm x 3.30mm)
Height0.024" (0.61mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LVC25FR430EV
Related LinksLVC25F, LVC25FR430EV Datasheet, Ohmite Distributor
LVC25FR430EV Details Description
Related parts for LVC25FR430EV
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 8POS datasheet.pdf
IC SRAM NV TIMEKEEPING POWERCAP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMA datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM ROUND datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY TFT LCD 40TQFN datasheet.pdf
CONN HOOD SHELL SIDE ENTRY M25 datasheet.pdf
OSC XO 16.348MHZ CMOS SMD datasheet.pdf